Novo na forumu: <div style="background-color: none transparent;"><a href="http://www.rsspump.com/?web_widget/rss_ticker/news_widget" title="News Widget">News Widget</a></div> 31. Okt, 2014.god.
Loading...

Tema: Sta posle gimnazije  (Pročitano 3317 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
  • System administrator
  • Pol: Muško
  • Ugled: +120
  • Mašina zvana mozak!
    • Facebook
    • Twitter
    • Čarobni forum
Sta posle gimnazije
« poslato: 18:34:20, 22.Maj.2010. »
Posle gimnazije fakultet obavezan

U oko 150 državnih gimnazija, koliko ih u Srbiji ima, sve je spremno za prijem oko 17.000 najuspešnijih učenika iz ovogodišnje generacije malih maturanata. Tradicionalno, gimnazije su veoma tražene zato što daju široko opšte obrazovanje kao stabilnu podlogu za nadgradnju na fakultetima. Stručnjaci, međutim, upozoravaju roditelje da dobro razmisle pre nego što odluče da im dete bude gimnazijalac. Posle gimnazije studiranje je neminovno.
Gimnazije daju odlično opšte obrazovanje, ali su takođe vrlo zahtevne
- Gimnazije daju odlično opšte obrazovanje, ali su takođe vrlo zahtevne. Za gimnazije ne bi trebalo da se odlučuju slabi učenici jer mogu imati poteškoće u savladavanju gradiva koje je veoma obimno - kaže za „Blic“ Zorica Blagojević iz Ministarstva prosvete.

Često baš roditelji precene radne sposobnosti svoje dece, pa nastoje da ih pošto-poto gurnu u gimnaziju kako bi ih naterali da nastave studije. Takođe je čest slučaj da deca po inerciji upisuju gimnaziju jer „tu ide većina iz kraja“.
- Jako je važno da roditelji osmaka iskoriste mogućnost konsultovanja o profesionalnoj orijentaciji - smatra Blagojevićeva. Ona naglašava da veliki broj učenika koji imaju maksimalnih 100 poena ne upisuju gimnazije, što je, kako ocenjuje, šteta jer je upravo njima mesto na fakultetima na koje ipak odlaze - ali sa bitno manje opšteg znanja u odnosu na gimnazijalce jer su pohađali atraktivne profile u srednjim stručnim školama.

Nastavni plan i program u gimnazijama je veoma zahtevan, dobar uspeh podrazumeva maltene danonoćno učenje. Mali maturanti koji se odluče za gimnaziju dobru osnovu za studiranje stiču kroz razvoj matematičke, jezičke i informatičke pismenosti, kreativnosti i drugih znanja i veština.
Dragan Matijević, profesor u čačanskoj gimnaziji i član komisije za reformu gimnazijskog programa Zavoda za unapređenje obrazovanja, ističe da prednost gimnazija pokazuje statistika po kojoj 70 odsto gimnazijalaca upiše željeni fakultet, još deset do 15 privatne studije, dok sedam do osam odsto ne odlaze na studije.
- Nema tu posebnih privilegija, posredi je široko opšte obrazovanje. Evropski prosek je da 40-50 odsto svih đaka upisuje gimnazije, kod nas je to 22 odsto. Nedostatak gimnazije je sadašnji dekadentni program u kome deca uče ono što moraju. Tako na društvenom smeru u trećoj i četvrtoj godini bez potrebe imaju fond od oko 80 časova fizike, umesto da za to vreme nauče nešto korisno za dalje obrazovanje. Dok iz nekih srednjih škola izlaze ljudi koji nemaju veze sa matematikom i potrebu za čitanjem, u gimnazijama pravimo profil intelektualca - kaže Matijević.

Izvor: Blic
Važno: Moje privatne poruke ne služe za pružanje tehničke podrške ili odgovaranje na vaša pitanja! Za svako vaše pitanje postoji adekvatan deo foruma.

• Počasni član
  • Pol: Žensko
  • Ugled: +7
Odg: Sta posle gimnazije
« Odgovor #1 poslato: 21:33:30, 22.Maj.2010. »
Upravo to je bio razlog zasto nisam upisala gimnaziju.. Fakultet je obavezan, jer posle zavrsene gimnazije, nemas nikakvo zvanje.. A danas je tesko predvideti da li će roditelji biti u mogucnosti da za četiri godine posalju dete na fakultet. Zato mislim da je bolji izbor neka strucna skola.. Ok je imati neko opste obrazovanje, ali ne toliko detaljno..
...Ako zelis da ti se ostvare snovi, ne smes dugo spavati...

• Elita
  • Ugled: +45
« Odgovor #2 poslato: 21:34:18, 28.Okt.2010. »
Ja sam zavrsila gim., prirodni smijer, nisam se pokajala. Predznanje sam lijepo stekla, i koristi mi i dalje. ;D
Sada se strucno usavrsavam, tako da sam samo na dobitku.

• Ugledan član
  • Pol: Muško
  • Ugled: +2
  • .-.
« Odgovor #3 poslato: 18:50:11, 29.Maj.2011. »
posle gimnazije gimnazija

• Korisnik
  • *
  • Ugled: +1
« Odgovor #4 poslato: 21:58:12, 22.Dec.2012. »
Ja prednost dajem strucnom obrazovanju.Tacno je da posle gimnazije covjek ne moze nista nego da nastavi pod hitno fakultet ili nece moci raditi.Sa strucnim obrazovanjem barem imas osnovu.

Danas i za konobara traze diplomu iako je nekad moglo drugacije.Imam strucnu skolu  i ne razumijem zasto neki gimnaziju smatraju tako posebnom.

To znanje koje oni dobijaju je za pohvalu ali im nece mnogo pomoci u zivotu ako nisu u mogucnosti da upisu neki fax, a nisu bili jaki ucenici da bi izvukli  studiranje na budzet.

Namjerno ovo pricam jer sam primijetila da se u gimnazije u zadnje upisuju i oni koji nisu imali jak uspjeh,bar je tako u Crnoj Gori nisam sigurna kako je u regionu.

Srecno onima koji su upisali ,ceka ih dug posao. (mah:mah)
angel@