Novo na forumu: <div style="background-color: none transparent;"><a href="http://www.rsspump.com/?web_widget/rss_ticker/news_widget" title="News Widget">News Widget</a></div> 22. Jul, 2014.god.
Loading...

Tema: Profesionalno oboljenje  (Pročitano 7205 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
  • Korisnik
  • *
  • Pol: Žensko
  • Ugled: +0
Profesionalno oboljenje
« poslato: 12:14:42, 23.Feb.2010. »
Da li se zna koja visina nadoknade moze da se trazi za profesionalna oboljenja? Koja visina nadoknade je za koju grupu?

• Počasni član
  • Ugled: +7
Odg: Profesionalno oboljenje
« Odgovor #1 poslato: 12:28:31, 23.Feb.2010. »
Heh, pa ne moze to tek tako lako.. Prvo moras da imas dokaz.. A to je tesko dokazati, pogotovo da si invalid rada.. Uostalom, nisam sigurna ni za tu nadoknadu..
« Najnovija izmena:: 14:38:38, 23.Feb.2010. crvena »
...Ako zelis da ti se ostvare snovi, ne smes dugo spavati...

• Počasni član
  • Ugled: +1
« Odgovor #2 poslato: 13:48:45, 23.Feb.2010. »
Član 119.Zakona o radu kaže:
Poslodavac je dužan da isplati, u skladu sa opštim aktom:
3) zaposlenom naknadu štete zbog povrede na radu ili profesionalnog oboljenja.

Ako neko oboli, ili se povredi na radnom mestu, i to mu se prizna kao profesionalno oboljenje, osoba ima pravo na zakonom predviđeno obeštećenje.

Šta to zapravo, znači? Ako je recimo, profesionalno oboljenje uzrok preranog odlaska u invalidsku penziju, onda se penzija obračunava na način, kao da je ta osoba na poslu provela pun radni vek, odnosno 35 ili 40 godina. Ako je profesionalno oboljenje uzrok delimične invalidnosti, pa radnik nije sposoban da obavlja svoju osnovnu delatnost, već mora da se premesti na radno mesto, duplo manje plaćeno, svejedno će zadržati svoju staru, veću platu. U takvoj situaciji Fond penzionog i invalidskog osiguranja nadoknađuje razliku u plati.
Ukoliko profesionalno oboljenje dovede do višemesečnog bolovanja, nastavlja naš sagovornik, onda će naknada biti stoprocentna, a ne 65 odsto, kako se inače isplaćuje, kada se radi o običnom bolovanju.

• Korisnik
  • *
« Odgovor #3 poslato: 15:39:29, 26.Mar.2010. »
crvena,pa nisam ni mislila da to bude bez dokaza  :)

mis,hvala ti znaci postoji moguicnost da se izvuce 100%?

• Počasni član
« Odgovor #4 poslato: 15:57:09, 26.Mar.2010. »
:) Nisam lepo rekla, mislila sam da treba da imas cvrste dokaze jer je jako tesko da se prizna povreda na radu, pa samim tim i da dobijes resenje invalida rada... Nazalost...

• Korisnik
  • *
« Odgovor #5 poslato: 16:02:01, 26.Mar.2010. »
Znam ja to ali imam dokaze i sve sto je potrebno :)

• System administrator
  • Pol: Muško
  • Ugled: +100
  • Mašina zvana mozak!
    • Facebook
    • Twitter
    • Čarobni forum
« Odgovor #6 poslato: 16:27:48, 26.Mar.2010. »
Nadjite na internetu zakon o zdravstvenom osiguranju i tamo imate sve napisano. :-)
Važno: Moje privatne poruke ne služe za pružanje tehničke podrške ili odgovaranje na vaša pitanja! Za svako vaše pitanje postoji adekvatan deo foruma.

• Korisnik
  • *
« Odgovor #7 poslato: 17:47:45, 27.Mar.2010. »
E ovako... Sto se tice naknade koju mozes da ostvaris od drzave, tj. od Fonda PIO, Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju predviđa pravo na novčanu naknadu za telesno ostecenje prouzrokovano povredom na radu ili profesionalnom bolescu.Uslov je da je telesno ostecenje procenjeno na najmanje 30%. Visina novcane nadoknade zavisi od % telesnog ostecenja, a ona se prema tezini razvrstavaju u 8 stepena. Podneses zahtev i udjes u proceduru. Koje obrasce treba da popunis i koju dokumentaciju da prilozis objasnice ti u Fondu PIO.

Sto se tice para koje mozes da izvuces od poslodavca, ukoliko ne mozes da se dogovoris sa njim, a pretpostavljam da ne mozes, moraces da se obratis sudu, tj. podneses tuzbu. Poslodavac odgovara bez obzira na krivicu, pravnicki receno - po principu objektivne odgovornosti. Mozes da trazis naknadu materijalne i nematerijalne stete (Zakon o obligacionim odnosima).
Kao naknadu za materijalnu stetu mozes da trazis naknadu troskova lecenja, kao i izgubljenu zaradu za vreme lecenja, zatim mozes da trazis novcanu rentu (koja moze da bude u mesecnim iznosima ili u jednokratnom iznosu - tzv. kapitalizirana renta) ako zbog delimicne ili potpune nesposobnosti za rad gubis zaradu, ako su ti potrebe trajno povecane ili ti je smanjena ili unistena mogucnost daljeg napredovanja (jedan od primera je da te usled profesionalne bolesti ili povrede na radu rasporede na radno mesto na kome bi ostvarivala manju zaradu - u tom slucaju trazis razliku od te zarade i one koje bi primala na ranijem radnom mestu).
Sto se tice nematerijalne stete mozes da je trazis "za pretrpljene fizičke bolove, za pretrpljene duševne bolove zbog umanjenja životne aktivnosti, naruženosti, povrede ugleda, časti, slobode ili prava ličnosti, smrti bliskog lica kao i za strah" - čl.200 Zakona o obligacionim odnosima. U toku sudskog postupka vestak medicinske struke ce dati svoj nalaz i misljenje u pogledu umanjenja zivotne aktivnosti, fizicke bolove, strah itd. (u zavisnosti sta tuzbom trazis). Ti proizvoljno opredeljujes iznose koliko ti smatras da bi ti bila novcana satisfakcija, ali uvek opredelis vise, zato sto sud retko kad dosudjuje toliko koliko trazis, uvek umanji nesto. Poslodavac ce kao tuzeni pokusati da sto vise umanji te novcane iznose i pokusati da dokaze tvoj doprinos nastaloj povredi ili telesnom ostecenju. U svakom slucaju ce morati da plati, kao sto sam vec rekla po principu objektivne odgovornosti, a ako tek postoji njegova krivica onda jos i vise.
Vodi racuna, rok zastarelosti je 3 godine.

Ne znam o cemu se konkretno radi, pa sam ti napisala dosta uopsteno. Ako ti nesto nije jasno, pitaj slobodno.

• Počasni član
« Odgovor #8 poslato: 18:12:26, 27.Mar.2010. »
Wild, svaka cast na odgovoru!!

• System administrator
  • Pol: Muško
  • Ugled: +100
  • Mašina zvana mozak!
    • Facebook
    • Twitter
    • Čarobni forum
« Odgovor #9 poslato: 22:04:12, 27.Mar.2010. »
Citat
...  Povreda na radu ili profesionalna bolest utvrdjuju se u skladu sa propisima kojima se uredjuje penzijsko i invalidsko osiguranje. Republički zavod, odnosno matična filijala, u postupku ostvarivanja prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja osiguranih lica procenjuje izveštaj o povredi na radu, odnosno da li je povreda na radu utvrdjena u skladu sa propisima kojima se uredjuje penzijsko i invalidsko osiguranje.
Lepo ja kažem pročitati prvo Zakon o zdravstvenom osiguranju pa onda i preći na Zakon o penzijskom i invalidskom  :D

Eto Tamara, ima stručnjaka pa pitaj šta te još bude zanimalo.

Važno: Moje privatne poruke ne služe za pružanje tehničke podrške ili odgovaranje na vaša pitanja! Za svako vaše pitanje postoji adekvatan deo foruma.